Haydi bismillah diyerek piyango açılışı yapmanın günahı nedir?

Soru Detayı

- Bu durum kişiyi dinden çıkarır mı, yoksa sadece günahkar mı yapar?
- Bunu yapan kişi affedilmesi ve günahından kurtulması için ne yapmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Harama besmele çekmek haramdır.

Bunu yapan cahilliğinden veya alışkanlığından yapıyorsa, haram işlemiş olmaz. Bilerek yapıyorsa, haram işlemiş olur, haram işleyen tövbe eder, bir daha yapmamaya azmeder, Allah Teâlâ da dilerse onu affeder.