Namaz yasaklanan yerde işe girmek haram mı?

Soru Detayı

- Azerbaycan’da polislere namaz kılmaya izin vermiyorlar, bu durumda polis olmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz bir ibadeti terk ettirecek veya haram bir işi yaptıracak işe girmek caiz olmaz; terk ettiği farz ibadet sayısınca ve işlediği haram sayısında haram işlemiş olur.

Bir Müslüman öncelikle buna dikkat etmeli ve dünyası için ebedi hayatına zarar verecek bir işe girmemeli.

Eğer böyle bir işe girmişse de mutlaka farz ibadetleri yerine getirmeli ve haramlardan da sakınmalıdır. Bu durum onun için manevi cihad etmektir, yaptığı her helal iş ibadet sevabı kazandırır ve rol model olduğu için de ayrıca İslam’ı tebliğ etmek ve temsil etmek faziletlerine nail olur.

Namazı terk etmek pahasına bir işte çalışabilmek için başka geçim kapısının olmaması, aç ve açık kalma durumu olmalıdır, yani zaruret hâli bulunmalıdır. Böyle bir durumda geçici çalışılır. Gece kendi mekânında bütün namazları sırasıyla kılar.