Taşıdığı yükünde alkol olanın kazancı haram mı?

Soru Detayı

- Malumunuz uçaklarda içki servis ediliyor ve kargo uçaklarında da helal olmayan şeyler taşınabiliyor. Bu nedenle pilotluktan elde edilen gelir haram mıdır?
- Mesleği yapan kişi meslekten ayrılmalı mıdır? Yoksa kalbinden buğzetmesi yeterli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Pilot ve yardımcıları asıl iş olarak içki taşımıyor, yolcuları ve onların bagajlarını taşıyorlar. Pilot ve yardımcıları içkiyi, kullanan kimselere de taşımıyor, içki servisi yapmıyorlar.

“Azın hükmü çoğa tabidir.” kuralına göre ve taşınan içki, diğer taşınanların yanında devede kulak kabilinden olduğu için, pilot günah işlemiş olmaz. İçkiyi içenlere taşıyıp sunanlar günah işlemiş olurlar.

İşlenen bir kötülük (münker) karşısında mümin, şartlara göre mutlaka bir tavır alacaktır. Eliyle müdahale ettiği takdirde halledebileceği, müessir olabileceği bir durumsa eliyle, sözle faydalı olabilecekse diliyle müdahale edecektir. Her ikisi de fayda vermeyecek bir durumda ise kalben buğzederek taraftar olmadığını belirtecektir. Bunu da yapmazsa, o münkeri hoş görüyor demektir. Bu elbette imanla bağdaşmaz.

"Sizden kim (sünnetimize uymayan) bir münker görürse (seyirci kalmayıp) onu eliyle düzeltsin. Buna gücü yetmezse lisanıyla düzeltsin. Buna da gücü yetmezse kalbiyle buğzetsin. Bu kadarı imanın en zayıf mertebesidir." (Müslim, İman 78; Tirmizî, Fiten 11)

Demek ki Müslümanların herhangi bir kimsenin kötülük işlemesine seyirci kalması diye bir şey olamaz.

Ancak her insanın bir kötülüğü engellemesi veya bir iyiliği emretmesi farklıdır.

Örneğin, işlenen kötülüklere idareciler eliyle engel olur; alimler nasihat ederek dilleriyle engel olur, halk da kalbiyle o kötülüğü reddeder, tepkisini gösterir.