Allah'ın kendi yarattığı kurallarına uyarak yaratması insana neden tuhaf gelmemelidir?

Soru Detayı

- Allah’ın hiçbir şeye uymak zorunda olmadığı halde her vakit kendi koyduğu kurallara uygun olarak yaratması neden insana tuhaf gelmemelidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsana tuhaf gelen bir şeylerin olması, insana tuhaf gelmemelidir.

Zira insanın anlayış ve kabiliyeti ancak imanla genişleyebilir. Aksi durumda insanın bilgi ve görgüsü görüp işittiklerinin dar dünyasından ibarettir.

Allah Teala ise dilediği şekilde yaratmaktadır.

Yeryüzünün küçücük ölçeğinde bile sayısız denebilecek bitkisel ve hayvani çeşitlilik, Allah’ın yaratmasında nihayetsiz bir imkân çeşitliliğine ve kudret tecellilerine sahip olduğunu göstermektedir.

Dolayısıyla onun yaratma kanunları ve kuralları sonsuz bir genişliğe sahiptir.

Allah’ın bir şeye uymak zorunda olması ya da olmaması şeklinde bir değerlendirme insanın kendi kendine yaptığı bir çıkarsama olarak boş bir çıkarsamadır. Çünkü şeyler kendi başlarına müstakil varlıklar değillerdir.

Her şeyin vücuda gelmeden önceki, vücuttaki ve vücuttan gittikten sonraki halleri ilahi irade, ilim ve kudretin o şeye yönelik tecellisi sebebiyledir. Onun ilminin şümulünden, iradesinin nüfuzundan, kudretinin yeterliğinden başka ve hariç bir şey ya da alan ya da başkası veyahut da başkasının kuralları yoktur ve olamaz...