Allah’ın bir tek isteğine uymak, tüm kainattan daha mı değerli?

Soru Detayı

- Allah (c.c.)’ın bir tek isteğinin yerine getirilmesini ya da rızasına nail olmanın tüm kainattan daha değerli olmasını anlayamıyorum!
- Bu olay akıl sınırlarımızı aşan bir olay olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir düşünelim;

Matematikte ∞+1=∞+1.000.000=∞’dur.

Yani sonsuza ne ekleseniz, cevap gene sonsuzdur!

Mesela pasifik okyanusunu düşünelim; ister deniz deyin, ister okyanus... fark etmez, neticede kaynağı ve suyu belli devasa tuzlu bir göldür.

İşte böyle bir dünya denizi ile damla damla su akıtan bir cennet çeşmesi tartıya çıksa, o damla akıtan cennet çeşmesi, Pasifik okyanusundan daha büyüktür; hem de sonsuz büyüktür.

Çünkü Pasifik okyanusunun hem kapasitesi bellidir hem de zamanı sınırlıdır. Cennet çeşmesinin zamanı da kapasitesi de sonsuzdur!

İşte bu sebeple, Allah’ın bir tek isteğine, rızasına uymak, kâinatın tamamından daha değerlidir. Çünkü Allah rızasının ahiretteki karşılığı sonsuzdur, kâinattaki her şey ise sonludur.