Allah'a dua etmeye utanıyorum?

Soru Detayı

- Hastalık hastasıyım ve sürekli bir hastalığı kafama takıyorum. Olmasın diye dua ediyorum.
- Diğer hastalığı kafama takınca tekrar Allah kabul etmez gibi geliyor.
- Ya da öncekinde duamı kabul etti bu sefer tekrar isteyemem gibi geliyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’a dua etmeye utanmayınız.

Kur'an-ı Kerim Furkan suresinin 77. ayetinde mealen:

“... Eğer duanız olmasa, Rabbim size ne diye ehemmiyet versin?..” buyurmaktadır.

Allah’ın rahmeti sonsuzdur. Evvela sebeplere sarılıp, dua ettiğimiz zaman umarız ki ve biliriz ki Allah muhakkak kabul eder ve bizim için en hayırlısını verir, bize düşen de tevekküldür. Sonrasında;

- Ya o istediğimiz iş hayırlıdır, Allah aynen gerçekleştirir,

- Ya o istediğimiz aslında bizim için hayırlı değildir, Allah gerçekleştirmeyerek belki bizi bir beladan muhafaza etmiştir,

- Ya da Allah duamızı aynen gerçekleştirmez, belki günahlarımıza karşı kefaret kabul edip, kat kat misliyle karşılığını ahirette verecektir.

Ama şunu unutmayalım ki, Allah’tan bir şey isterken, O’nun da bizden istediklerini biz ne kadar yapıyoruz, kulluk vazifelerimizi, ibadetlerimizi ne kadar yerine getiriyoruz.

Hastalık konusunu kafaya takmaya gelince, bunun da şeytanın bir vesvesesi olduğunu unutmayın. Sizin ne kadar hastalanma ihtimaliniz varsa, dünyadaki diğer sekiz milyar insanın da aynı şekilde hastalanma ihtimali var.

Hastalığı da şifasını da veren Cenab-ı Hak'tır.

Vesvese sizi sardığında euzu besmele çekip, güzel bir abdest alıp, iki rekat namaz kılsanız, içinizin rahatladığını ve o vesvesenin sizi terk ettiğini göreceksiniz.

Belki bu ve bu tarz vesveseler hepimiz için, Allah’a iltica edip ihlasla iki rekat namaz kılıp binlerce sevap kazanmamıza bir vesiledir…

Siz ve hepimiz olaylara bu şekilde bakıp değerlendirebilirsek, çok rahatlayacağımız ve huzur bulacağımız kesindir.