Allah'ım, açlıkla, hastalıkla, fakirlikle.. sınama diye dua etmek boşa mıdır?

Soru Detayı

Mantıklı bir soru:
“Allahım sen hiç kimseyi açlıkla, hastalıkla, fakirlikle, ölümle, malıyla sınama ya Rabbi” diye dua etmek boşa mıdır?
- Bu dua boş bir dua mıdır?
- Çünkü Allah Kuran’da insanları açlıkla, mallarından eksiltmekle ve ölümle (Bakara 155) sınayacağını söylemektedir. Dolayısıyla böyle bir ayet varken bizim böyle bir dua etmemiz boşa mıdır?
- Bir de şöyle bir şey var bildiğiniz üzere bu dünya imtihan dünyasıdır. Kimisi fakirlikle kimisi sağlığıyla kimisi malıyla kimisi ölümle kimisi evladıyla kimisi de açlıkla imtihan olmaktadır biz şimdi Allaha “Allahım sen hiç kimseyi açlıkla, hastalıkla, fakirlikle, ölümle, malıyla sınama ya rabbi” diye dua edersek o zaman Allah insanları neyle sınayacak?
- Geriye insanları sınayabileceği bir şey kalmıyor ki. Hem bu yüzden hem de Kuran’daki ayet (Bakara 155) yüzünden “Allahım sen hiç kimseyi açlıkla, hastalıkla, fakirlikle, ölümle, malıyla sınama ya rabbi” diye dua etmek boşa mıdır? Bu dua boş bir dua mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, dua bir ibadettir; ibadetin sebebi Allah’ın emrine uymaktır, neticesi ise Onun rızasına nail olmaktır.

Şu halde, her dua eden kişi, ibadet etmiş olacağı için asla boşuna olmaz, boşa gitmez; ibadet sevabını alır.

Ancak, dualarımızın içeriği de makul, hikmetli ve İslam’ın emir ve yasaklarına uygun olmalı.

Rabbimiz buyurmuş;

“De ki: Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin!” (Furkan, 25/77)

Bize düşen dua ile sabırla ve namazla Allah’a sığınmak ve O’ndan istemektir.

O ister verir ister vermez; her ne yaparsa mutlaka o bizim için hayırlıdır, biz hikmetini anlamasak dahi.

Bu arada imtihanın sadece yokluk ve sıkıntılarla değil, belki varlıklarla imtihanın hesabının daha zor olacağını da sakın aklımızdan çıkarmayalım.

Mealen buyurulmuştur ki;

“Elbette ki dünyada size verilmiş nimetlerden, bunları nasıl ve nerede kullandığınızdan sual edilecek, hesaba çekileceksiniz!” (Tekasür, 102/8)

Gelelim sualinize, yani her istediğimiz duayı edebilir miyiz, etmeli miyiz?

Sualdeki dua bir bakıma “Allah’ım beni imtihan etme!” demeye geliyor. Oysa Allah muhakkak imtihan edeceğini taahhüt ediyor. Allah’ın yapacağını taahhüt ettiği şeyi yapmamasını istemek pek doğru olmasa gerek.

Veya şöyle de düşünebiliriz; madem Allah bizi muhakkak imtihan edecek ve madem bunu taahhüt etmiş, o zaman “Allah’ım beni imtihan etme!” diye dua etmek, bir yerde Allah’ın bizi yaşatmadan ruhumuzu bu dünyadan almasını talep etmek olmaz mı?

Rabbimiz bize her şeyi en güzel bir şekilde kitabında öğretmektedir. Ve mutlaka imtihan olacağımız şeyler için bizden şöyle bir dua istemektedir;

“Allah, hiç kimseyi gücünün yetmeyeceği bir şeyle mükellef tutmaz!

Herkesin kazandığı iyilik kendi lehine, işlediği kötülük de kendi aleyhinedir!

Ey müminler! Şöyle dua ediniz:

'Rabbimiz! Eğer unutursak veya hata edersek, bizi mesul tutma!

Rabbimiz! Bizden öncekilere onu yüklediğin gibi, bize de ağır bir yük yükleme!

Rabbimiz! Kendisine takatimizin yetmeyeceği şeyi de bize yükleme!

Bizi affeyle!

Bize mağfiret et!

Bize merhamet buyur!

Sen bizim Mevlâ'mızsın!

Kâfirler topluluğuna karşı da bize yardım eyle!'" (Bakara, 2/286)