Dua ederken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Bir yakınım, haram olmadıktan sonra her şeyi Rabb'imizden istemeliyiz, dedi. Bu doğru mu sizcede; böyle dua etmekte bir beis var mıdır?..

Soru Detayı
Ben dua ederken Rabb'imden dünyalık bir şey isteyemezdim (evim olsun, arabam olsun gibi); çünkü bu Rabb'ime saygısızlık yapıyomuşum gibi gelirdi... Halbuki bir yakınım, ev de istenir, araba da, hatta "daha geniş daha güzel bir evim olsun" diye dua et dedi... Haram olmadıktan sonra her şeyi Rabb'imizden istemeliyiz. neden dünyadada rahatlığımız için dua etmeyelim ki dedi.. Bu doğru mu sizcede; böyle dua etmekte bir beis var mıdır?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dua bir ubudiyettir. Bizim dualardaki ana prensibimiz, ibadet kastı ve gayesi hakim olmalıdır. Yoksa duayı sırf kabul edilmesi gereken ve ihtiyaç dilekçesi olarak görmek yanlıştır.

Bazen bir şey için dua edilir. Fakat istediğimiz bu şey, zahiren kabul edilmez. Buna rağmen bizim duayı bırakmamamız lazımdır. Şayet istediğimiz şey elde edilse ve Cenab-ı Hak duamızı kabul etse nurun ala nur. Ama zahiren kabul edilmese bile biz “duam kabul olmadı” demeyeceğiz. Aksine “ Allah bu duamı ahiretim için veya dünyada daha iyi bir şekilde kabul etti.” denilir.

Hakikaten bu dua boşa gitmedi, ibadet olması dolayısıyla ahirette mükafatını göreceğim diye duasını bırakmak değil, aksine daha fazla dua etmeye gayret ve şevk taşımalıyız.

Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim'de

“Bana dua edin size cevap vereyim.”(Mü’min, 40/60)

buyurmaktadır. Ayette herhangi bir sınır koyulmamış ve her türlü duanın yapılabileceği açık bırakılmıştır. Helal olmak şartıyla her şey istenebilir.

Bazıları bu ayet-i kerimeyi öne sürerek şöyle demektedirler: madem Allah “bana dua edin bende kabul edeyim” demiştir. Neden çokça dua ettiğimiz halde bazıları kabul edilmiyor. Bu hususta alimlerimiz ittifakla bu ayette Allah “cevap veririm” demektedir, “ Kabul ederim” dememektedir. Nasıl ki, sen bir hekime gitsen ve desen “ ey hekim bana şu ilacı ver” elbette hekim sana cevap verir ve “ buyurun” diye cevap verir. Fakat istediğin şey ya hikmetsiz, ya faydasız veya sana zararlı bir ilaç ise, onu değil de daha güzelini sana verir.

Aynen onun gibi, mutlak hikmet sahibi Cenab-ı Hak bize ve dualarımıza cevap verir. Ama kabul etmek hikmetine tabi olduğundan bazen istenen şeyin aynısı bazen de daha güzelini bazen de zararlı olduğunu bildiği için hiç vermez.

Dua ederken dikkat edilmesi gereken konular vardır:

Öncelikle dua kabul çerçevesi dahilinde olacak. Sonra samimi ve günahsız bir ağızla olacaktır. Mümkünse abdestli ve helal lokma alınmak suretiyle bereketlenecektir. Mübarek mevkilerde özellikle mescit ve camilerde, mübarek zamanlarda özellikle ramazan ayı ve Kadir Gecesi, Berat Gecesi gibi mübarek gecelerde, namazlardan sonra özellikle sabah namazından sonra dua edilmesi kabule karin olması hikmet-i ilahiye ve rahmet-i ilahiyece matluptur. Bu şartlardan uzaklaşıldığı taktirde de duanın tesiri azalacaktır