Allah, zıtlıklar olmayan bir hayat yaratamaz mıydı?

Soru Detayı

- Allah hikmete uygun olan ve zıtlıklar olmadan merhameti hissedebileceğimiz bir hayat yaratamaz mıydı?
- Eğer yaratabilecek güçteyse bunu neden yapmamıştır?
- Neden bunu yapmak yerine sıkıntı çektiğimiz şu hayatı yaratmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah her şeyi yaratmaya kadirdir. Soruda temenni edilen hususlar ilahi adalet ve hikmete uygun düşmemiş ki, hayat tarzı öyle yaratılmamıştır.

- Allah, bilenlerle bilmeyenleri, dürüst olanlarla kirli işler yapanları ayırmak için imtihan koymuştur.

İmtihanın adalet ölçülerine göre cereyan etmesi için sorularda zıtların olması gerekir. Çünkü bu imtihan, uygulamalı olarak cereyan eden fiili ve sözlü bir mülakattır. Ve bu soruların hepsinin kopyası verilmiştir.

Örneğin; emirlerin cevabı “emre itaattir”, yasakların cevabı ise “yasakları çiğnememektir.” Nimetlere karşı şükür etmek, nikmetlere / sıkıntılara karşı ise sabır göstermektir.

- Emir ve yasaklardan bazılarının hikmetinin kapalı olması da bir imtihan sorusudur. Bu sorunun cevabı iki şekilde verilebilir:

Birincisi, Allah’ın verdiği akıl ve diğer insani donanımlarını kullanarak bu hikmeti keşfetmek.

İkincisi, bilinmesi güç görülen bu soru karşısında teslimiyet göstermek. Yani “Bunun elbette bir hikmeti var, fakat ben bilemiyorum.” diyebilmek...

- Sorudaki temenniler, bir anlamda imtihanın yapılmaması yönünde bir arzuyu seslendirmeye yöneliktir.

Halbuki Allah bu soruya da cevap vermiş ve imtihanın hikmetinin bir gereği olduğunu bildirmiştir:

“Eğer dileseydik bütün insanlara hidayet verir, doğru yola koyardık (hepsini imtihansız cennete koyardık). Lâkin 'Cehennemi (açtığım imtihanı kazanamayan) cinlerden ve insanlardan bir kısmıyla dolduracağım.' hükmü kesinleşmiştir.” (Secde, 32/13)

Demek bize düşen, değişmesi imkânsız olan imtihan şeklini kurcalamak değil, imtihanı kazanmaya gayret etmektir.