Allah olmasaydı ne olurdu?

Soru Detayı

- Eğer Allah hiç olmasaydı ne olurdu?
- Allah ezelden beri var olmak zorunda mıydı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Allah olmasaydı" diye bir şey olmaz. Varlığı zorunlu olan Allah'ın yokluğu muhaldir. Muhal olan bir şeyi yok farzetmek hatalı faraziliktir. Yanlışlar üzerine varsayım yapmak da anlamsızdır.

Zamandan ve mekandan münezzeh, her isim ve sıfatı mutlak kemalde, evveli ve sonrası olmayan bir yaratıcının olmaması durumu tartışmaya açık bir konu değildir, çünkü bu ne maddi ne de manevi alemde mümkün değildir. Mümkün olmayacağı kesin olan bir konunun tartışılması ise abestir.

İster büyük patlama densin, ister soğuk füzyon densin, ister başka bir teori ortaya atılsın... hiç fark etmez; bu teorilerin tamamı doğru da olabilir, tamamı yanlış da olabilir. Sonuçta hangisi neticesinde kainat ortaya çıktıysa, o muazzam yoğun başlangıç partikülünü oraya koyan ve düğmeye basan biri olmalı muhakkak, başka yolu yoktur.

"Ezelde madde vardı" demek, abesle iştigaldir. Çünkü o maddeyi oraya muhakkak biri koymuş olmalıdır; o da ezelde ve ebedde var olan, var olması zorunlu olan bir yaratıcıdır, Kur'an’da bizzat kendisini bize tanıtan “Allah"tır!..

Peki Allah’ı kim yarattı?

O yaratılmadı, hep vardı! Olmaması da imkansızdır.

Ziya Paşa bu konuyu çok güzel ifade etmiştir:

"İdrak-i maâli bu küçük akla gerekmez,
Zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez!"

(Manası: Bizim aklımız bu büyük meseleleri ve sırları kavrayamaz,/
Çünkü bizim eksik aklımız, bu kadar ağırlıktaki bir yükü kaldıramaz.)

Ancak bu konuyu anlamamıza yardımcı olacak ve tefekkür ufkumuzu açacak ve Allah’ın niçin ezelden beri var olması gerektiğini anlatan birbirinden değerli çalışmalardan faydalanabiliriz.

Mesela, aşağıdaki video bizi oldukça aydınlatacaktır:

Her şeyi Allah yarattı, Allah’ı kim yarattı?

Sonuçta, şeytanın varlığını ve işinin bizim kafamızı karıştırmak olduğunu da sakın unutmayalım.