Allah kendisini öldürüp tekrar diriltebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah'ın mahiyeti bizim mahiyetimizden farklıdır. Allah'ın kudreti zati olduğu gibi varlığı da zatidir.  Yani "Allah kendi kudretiyle kendi varlığını yok edebilir." diye bir düşünce ortaya atmak, bir insanın aklıyla hayal gücünü yok etmesine veya öfke kuvvetiyle, sevme kuvvetini iptal etmesine benzer. Halbuki insan ve ruhu bunların toplamından oluşan bir cevherdir. Bir kısım özellikleriyle bir kısmını yok etmesini düşünmek bile gülünç olur.

Allah -haşa- kendini yok etme esnasında yok etmeyi isteme kuvvetini de yok etmektedir. Yani hem yok eden hem de yok olan aynı varlık olur ki, bu muhal ve imkânsızdır.

"Allah'ın kendisini öldürmesi ve diriltmesi hem uluhiyyet tasavvuru açısından hem de eylemin kendisinin muhal olması yönünden imkansız olduğu için bunun vuku nulması tasavvur edilemez. Bu ve benzeri sorular aynı zamanda mantıksal olarak hatalı kabul edilir.

İlave bilgi için tıklayınız.

Allah kendisinden büyük bir (taş) varlık yaratabilir mi?