Allah ile şeytan iddialaşmış mıdır?

Soru Detayı

- Ateistlerin "Allah (c.c) ile şeytanın iddialaşması sonucu bizim dünyaya gönderildiğimiz" iddiası doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu iddianın aslı astarı yoktur. Allah şeytanla ne üzerinde iddialaştı? Bunu açıklarsanız daha rahat konuşabiliriz.

- Allah dileseydi, şeytanı yaratmazdı. Şeytan kim ki Allah ile bir konuda iddialaşır. Bu safsata, kuvvetli bir ihtimalle aşağıda mealleri verdiğimiz ayetlerin ifadeleri bahane edilerek ortaya atılmıştır:

“Sizi biz yarattık, sonra size şekil verdik. Peşinden de meleklere: 'Haydi, hürmet için secde edin Âdem’e!' dedik. Onların hepsi hemen secde ettiler, yalnız İblis / şeytan dayattı. Secde edenlerden olmadı. Allah buyurdu: 'Söyle bakayım, Sana emrettiğim halde, secde etmene mani nedir?' İblis: 'Ben ondan daha üstünüm; çünkü Sen beni ateşten, onu ise bir çamur parçasından yarattın.'"

Çabuk in oradan!” buyurdu Allah, 'Öyle orada kurulup da büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çabuk çık, çünkü sen alçağın tekisin!'

(Şeytan):“Bana, onların diriltilecekleri kıyamet gününe kadar mühlet verir misin?” dedi.

Allah: 'Haydi, sen mühlet verilenlerdensin!' buyurdu.

“Öyle ise” dedi, “Sen beni azgınlığa mahkûm ettiğin için, ben de onları gözetlemek üzere Senin doğru yolunun üzerinde pusu kurup oturacağım. Sonra onların gâh önlerinden, gâh arkalarından, gâh sağlarından, gâh sollarından sokulacağım, vesvese verip pusu kuracağım, Sen de onların ekserisini şükreden kullar bulmayacaksın.”

Allah şöyle buyurdu: “Alçak ve kovulmuş olarak çık oradan! Onlardan kim sana uyarsa, iyi bilin ki cehennemi sizlerle dolduracağım.” (A'raf, 7/12-18)

Bu ayetlerde, şeytanın insanlara karşı büyük bir düşmanlık beslediği, her zaman onları cehenneme sürükleyecek işlere sokmaya çalışacağı, ta Hz. Âdem’den beri insanlardan haset ettiğinden onları cennetten uzaklaştıracak her yolu deneyeceği, bu sebeple insanların çok uyanık olmalarının gerekli olduğu hususu bir “diyalog” sitili içerisinde anlatılmıştır. Çünkü bu üslupla konu daha açık bir şekilde ortaya konulmuştur.

Yoksa bir nevi pazarlık gibi bir iddialaşmanın olduğunu düşünmek Allah’ı tanımamaktan ileri gelir. İlgili ayetlerin son cümlesi olan “Alçak ve kovulmuş olarak çık oradan! Onlardan kim sana uyarsa, iyi bilin ki cehennemi sizlerle dolduracağım.” mealindeki ifadesi, böyle bir “iddialaşma” ihtimaline ihtimal vermek, zihinsel bir hastalığın ürünü olacağının açık bir delilidir.