ALLAH her kararımızı biz daha uygulamadan bilmiyor muydu? Kaderin fiillerimiz üzerindeki etkisini nasıl anlamalıyız?.. Mühürlenen kalpler nasıl sorumlu tutulur?

Soru Detayı
ALLAH insanları yaratırken onların iyi veya kötü olan yoldan hangisini seçeceğini bilmiyor muydu? Elbette ki ALLAH her şeyi bilendir. O halde neden bizi deniyor?Zaten hangi yolu seçeceğimizi biliyor. Kur'an'da şu ifade geçiyor "Biz onların kalbini mühürledik." ALLAH'a inanmayanların kalbini ALLAH kendisi mühürlüyor ise kötü yola sapmış olmaları nasıl onların tercihi olabilir? ALLAH bir insanın Dünya'da iyilik veya kötülük yapacağını daha onu Dünyaya getirmeden zaten biliyor; o zaman niye yaratıldık?