Cehenneme giden insanların ne suçu var, Allah onları cehennemlik olarak yaratmışsa onların suçu nedir? Bize verilen özellikleri hep Allah verdi. Ve kömür gibi ruhlar cehennemde yanacaklar. Ama onlara o mahiyeti veren Allah...

Soru Detayı
Mesela biri bir yığın kömür ve içinde elmasları imal etti ve bunları mihenge vurdu. Kömür olanları yaktı, elmasa layık değeri verdi. Ama imal eden de O. Şimdi kendi verdiği özellikten dolayı kömüre ceza vermiş olmuyor mu? Kömürün ne suçu var? Ruhları yaratan da Allah. Onlara o mahiyetleri veren o değil mi? Yani her ruhu yaratan ve Allah Bizim olan hiçbir şey yok. Bize verilen özellikleri hep Allah verdi. Ve kömür gibi ruhlar cehennemde yanacaklar. Ama onlara o mahiyeti veren Allah.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Misaliniz yanlıştır. Yanlış olan misal üzerine hakikati bina edemezsiniz. Çünkü misal yanlış oluduğu için ulaştığınız sonuç da yanlış oluyor.

Allah melekleri yalnızca hayra kabiliyetli olarak yaratmıştır. Meleklerin şerre kabiliyeti yoktur.

İnsanlar ise hem hayra hem de şerre kabiliyetli olarak yaratılmıştır. Aksi şekilde insanların bir kısmı şerre, bir kısmı hayra kabiliyetli olarak yaratılmış değildir. Yani misalinizde olduğu gibi "bir miktar elmas bir miktar kömür yarattı" demek doğru değildir. İnsanları misale göre kıyaslarsak hem kömür olacak hem de elmas olacak kabiliyette yaratılmışken kimisi iradesiyle kömür olmuş, kimisi de iradesini kullanarak elmas değeri almıştır.

Yani yaratılışta herkes eşit şartlarda iken, daha sonra imtihan meydanında kimileri elmas kıymetini kazanacak şekilde iradesini kullanmış, kimileri de kömür şeklini alacak şekilde iradesini kullanmışlardır. Kesinlikle burada bir haksızlık söz konusu olamaz.