Allah ceza vermek istemiyor mu?

Soru Detayı

- Bir hadiste peygamberimizin (sav) Allah bizi cezalandırmak istemiyor diye duydum ..
- Yani Allah kimsenin yandığını görmek istemiyormuş ve cezalandırmayı sevmiyormuş .. doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki tercümeye uygun bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Ancak bu manayı çağrıştıran ayet ve hadisler vardır. Bazılarının meali şöyledir:

“Şükredip iman ettikten sonra, Allah ne diye sizi cezalandırsın ki...” (Nisa, 4/147)

“Allah, kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz; onun dışında, dilediği kimsenin günahını bağışlar. Allah'a ortak koşan ise, pek derin bir sapıklığa düşmüştür.” (Nisa, 4/116)

“Eğer inkâr edecek olursanız bilin ki Allah sizden müstağnidir, hiç kimseye ve hiçbir şeye ihtiyacı yoktur,  Kullarının inkâra sapmalarına razı olmaz. Eğer şükrederseniz, bundan hoşnut olur. Hiçbir kimse başkasının günah yükünü taşımaz. Sonunda hepinizin dönüşü Rabbinize olacak ve O da yaptıklarınızı size tek tek bildirecek ve dilerse bunların karşılığını verecektir. Gerçekten O, kalplerin en derin yerinde olan şeyleri dahi bilir.” (Zümer, 39/7)

“Onlar (Allah’a karşı saygılı olanlar) çirkin bir iş yaptıklarında veya kendi nefislerine zulmettiklerinde, peşinden hemen Allah’ı anar, günahlarının affedilmesini dilerler. Zaten günahları Allah’tan başka kim affeder ki? Bir de onlar, bile bile işledikleri günahlarda ısrar etmez, o günahları sürdürmezler.” (Al-i İmran, 3/135)

Hz. Ömer anlatıyor: “Bir savaş sonrasıydı. Esirler arasında çocuğundan ayrı düşmüş bir kadın da vardı. Kadıncağız çocuğuna olan özlemini  gidermek için  gördüğü her çocuğu kucaklıyor, bağrına basıyor ve emziriyordu. Resulullah (asm) çevresindekilere;

“Bu kadının kendi çocuğunu ateşe atacağına ihtimal veriyor musunuz?” diye sordu.

“Asla,atmaz” dediler. Bunun üzerine Resûlullah (asm);

“İşte Allah Teâlâ  kullarına bu kadının yavrusuna olan şefkatinden daha fazla merhametlidir.” buyurdu.(Buhari, Ebded 19; Müslim, Tevbe 22)

Bu ayet ve hadislerden hareketle, Allah’ın kullarına ceza vermekten -tabir caiz ise- “keyif almadığını” söylemek mümkündür.

Bununla beraber, affetmek bir merhametin tezahürü ise, cezalandırmak da bir adaletin gereğidir.