Allah, Cebrail’i Hz. İbrahim’e istemeyeceğini bile bile neden yardıma gönderdi?

Soru Detayı

- ​Allah Hz. İbrahim ateşe atılırken Cebrail’in yardım teklifini kabul etmeyeceğini bilmiyor muydu?
- Eğer biliyorsa neden Hz. İbrahim’e gönderip Cebrail meleğini boşu boşuna yordu?
- Yani Hz. İbrahim Cebrail’in yardım tekliflerini kabul etmeyeceğini Allah biliyorsa, o zaman neden Allah Cebrail’i Hz. İbrahim’e yardıma gönderdi istemeyeceğini bile bile?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bilgiyi sahih kabul ettiğimizde, işin arka planında şöyle bir hikmeti söylemek mümkündür:

Allah, ezeli ilmiyle değil, pratikteki uygulamalarla imtihanları yapmaktadır. Bütün insanların son durumunu bildiği halde, yine de emir ve yasaklarla onları teste tabi tutmaktadır. Çünkü ilim sıfatının yaptırım gücü olmadığı gibi, uygulamaların sonucuna göre imtihanları değerlendirmek de adaletin gereğidir.

İşte bu perspektiften bakıldığı zaman, denilebilir ki, Allah, o çok değerli bulduğu ve değeri nispetinde çetin imtihanlara tabi tuttuğu dostunu orada da imtihan etmek istemiştir.

Nitekim, Hz. Cebrail’e “sana ihtiyacım yok” dediği gibi, “Allah’ın halimi bilmesi, bir şey istememe ihtiyaç bırakmıyor.” demiştir.

Böylece, Hz. İbrahim (as) gerçekten “Halilurrahman” unvanına layık olduğunu göstermiştir. Bununla hem dostluğun kolay bir şey olmadığını, hem de Hz. İbrahim (as)’in samimi bir Allah dostu olduğunu dünya âleme gösterip ilan etmiştir.