Allah birçok ayette düşünmeyi akletmeyi emrediyorsa, o halde düşünmek farz mıdır?

Soru Detayı

- Allah Kur'an'da bir çok yerde düşünmeyi akletmeyi emrediyorsa, o halde düşünmek farz mıdır?
- Daha özele indirgeyecek olursak Kur'an üzerinde, varlıklar üzerinde düşünmek mesela?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, düşünmek farzdır. Herkesin kendi kapasitesine, bilgi seviyesine göre, düşünmesi farzdır.

Ancak herkesin Kur’an’ı tefekkür edecek bir allame olması farz değildir.

Ayrıca, herkesin kâinat çapındaki değişik ontolojik deliller üzerinde düşünmesi de farz değildir.

Fakat herkesin, -söz gelişi- güneşin, yıldızların ve insanların bir yaratıcısı olduğunu, yeryüzündeki nimetleri bize ikram eden Allah’ın sonsuz merhamet sahibi olduğunu düşünmesi farzdır...