Evliyanın ruhlara tasarrufu mümkün olabilir mi?

Soru Detayı

- Kur'an böyle bir şeyi kabul eder mi?
- Kabirdeki evliyanın diri insanın yardımına gelmesi, havadaki uçağı tutması olur şey midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur’an’da bu konuda çık bir ifade yoktur.

- Ehl-i sünnet âlimlerinin büyük çoğunluğuna göre, evliyaların tasarruf yetkisi vardır. Ölümden sonra da çok az da olsa bazı evliyaların ruhlarının tasarruf edebileceği kabul edilmektedir.

- Ancak, tasarruf ne demektir; onu bilmek gerekir. Tasarruf, herhangi bir işin olması veya olmaması için Allah’a yalvarmak,  dua etmek, bir vesile olarak şefaat etmek manasına gelir. Allah dilerse onun bu şefaatini, duasını kabul eder ve o işi yapar.

Yoksa, hiçbir velinin kendi başına bir iş yapma hususunda ne salahiyeti var, ne gücü ve ne de öyle bir şey yapabilir.

- Bu konunun önemi şuradan kaynaklanır:

a) Bir velinin kendi başına bu işleri yapabileceğini düşünen kimse şirke girer.

b) Allah’ın velileri ile diğer insanların aynı olduğunu söyleyenler de cahil kimselerdir. Zira, veli kimse Allah’ın sevdiği kimse demektir. Allah’ın, sevdiği kimselerin sevmediği kimselerle bir tutması mümkün değildir.

c) Bir veli Allah’ın inayetiyle keramet gösterebilir. Onun izniyle -bir nevi keramet olan- birlerinin yardımına koşabilir. Fakat bu yardım ancak Allah’ın izni ve inayetiyle tahakkuk edebilir.

- Bizim anladığımız ve anlattığımız manada, bir velinin uçağı tutması; yani Allah’ın ilgili uçağı düşürmemesi için yalvarması ve bu yüzden de uçağın düşmemesi mümkündür. Fakat Allah’ın izni, iradesi ve dilemesi dışında bir kimsenin kendi başına bir şey yapabileceğini düşünmek şirktir.