Allah bir kulunu severse ona sevdiği işi yaptırır, mealinde bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Varsa sıhhat derecesi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis sahihtir. Hadisin aslı şöyledir:

Hz. Enes anlatıyor: Peygamber Efendimiz “Allah bir kuluna hayır murat ederse (onu severse) onu ‘istimal’ eder.” buyurdu.

Sahabe “Ya Resulellah! Onu nasıl istimal eder?” diye sorunca; “Onu ölümünden önce salih ameller (Allah’ın sevdiği işler) yapmaya muvaffak kılar.” diye cevap verdi.” (bk. Tirmizi, Kader, 8)

Bir kişi, niyeti, ihlası, iyi bir davranışı gibi Allah’ın rızasına uygun şeyler ile kendisi hakkında Allah'ın hayır murat etmesine vesile olabilir.

Bu durumda Allah, onu hayra yönlendirir, hayırlı ameller yapmaya muvaffak kılar ve bu hal üzere iken onu berzah/kabir alemine gönderir.