İnsanın manevi yönden bir sınırı var mıdır? Sıkıntılardan dolayı Allah'a yönelmek nasıl olur? Kişinin manevi yönden ilerlemesi olaylara bir isyan neticesi olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah bir kulunu severse ona sıkıntılar verir; onu dünyadan küstürür. Bu sebepledir ki en büyük sıkıntıları peygamberler çekmiştir. Sıkıntı insanın manen büyümesinin bir nevi gıdası gibidir. Sıkıntı çekmeden manen büyümeyi beklemek yanlıştır.

Allah size bazı sıkıntılar vermiş, siz de bu sıkıntılarla manen ilerlemişsiniz, daha takva bir hayat yaşamışsınız. Sıkınıtılar bittiğinde de bu halinizi devam ettirmeye çalışmanız, takva dairesinden ayrılmamanız gerekir.

Bu konuda şeytanın vesvesesine kapılmaya gerek yoktur. Yani manevi ilerlemenizi olaylara bir isyan olarak düşünmeyin. Allah kulunu kendisine yaklaştırmak ve dünya gafletinden kurtarmak için bu şekilde sıkıntılar verir.