İnsan yeniden dirildiği zaman öldüğü anki gibi mi dirilecek? Öldüğü yaşta, öldüğü ruh haliyle mi uyanacak?

Tarih: 22.07.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda verilen bilgiye göre, insan oğlu aynı cesediyle, aynı ruhuyla, aynı yaşıyla dirilecektir.

“Hepsi sıra sıra Rabbinin huzuruna arz olunurlar. Ve onlara şöyle denilir: ‘İlkin sizi nasıl yarattıksa, aynen o şekilde bize döndünüz.”(Kehf, 18/48), “İlkin sizi O yarattığı gibi, dönüşünüz de yine ona olacaktır.”(Araf, 7/29)  mealindeki ayetlerde, insanın tıpkı kendisi gibi haşir olunacağına işaret edilmektedir. Ancak bununla, onun dirildiği anki ruh halini tespit etmek güçtür. Yalnız şunu söyleyebiliriz ki, imanla kabre girmiş, berzah/kabir aleminde bir nevi cennet hayatı yaşamış kimselerin ruh haleti çok güzel olacak, diğerlerinin ki ise, o nispette bozuk olacaktır. Yani, ölüm anındaki halet-i ruhiye ile değil, cennetten bir bahçe veya ateşten bir çukur olan kabirden itibaren başlayan  ve dirildikleri an da devam eden yepyeni bir ruh haletinin olması gerçeği ön plana çıkmaktadır. 

Bununla beraber, cennetliklerin vücutlarında uzaklardan kendini gösteren güzellikler olacaktır. Nitekim,  Efendimiz (a.s.m) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “ Benim ümmetim kıyamet günü, -abdestin bıraktığı izlerden ötürü- yüzlerinde, ve diğer abdest uzuvlarında parlak bir nur olduğu bir halde geleceklerdir. Sizden kim bu parlak nişanesini büyütmek isterse onu yapsın.”(Buharî, Vudu, 3; Mslim, Taharet, 34).

Ebu Said Hudri’nin naklettiğine göre, Peygamberimiz (a.s.m), “Cennet ehlinin cennetteki yaşları 33 olur. Bundan ne fazla ne eksik olmaz. Cehennemliklerinki de öyledir."(bk. İbn Kesir, Vakıa, 56/37. ayetin tefsiri).

Bu hadisten, insanların kabirlerinden 33 yaşında oldukları halde kalkacakları anlamak da mümkündür, normal yaşlarında kalkıp daha sonra ebediyete uygun bir şekilde 33 yaşında tutulacaklarını anlamak da mümkündür.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorumlar

mert sinan

evet banada bazen oluyor bende cok uzuluyorum. Namaza yeni basladim iyi bir musluman olmak istiyorum ama namazin tam ortasinda aklima Allah hakkinda kötu seyler gelio kufur gibi bunlari namazda dusunmemeye calisiyorum ama geliyor iste aklima. Ben nasil kurtulcam ? Namazim bozulmus olurmu bu durumda? cevapalrsaniz cok sevinirim bu benim olaydami vesvese olmus oluyor yardimci olun lutfen

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Durumunuz vesveseden ibarettir. Namazda aklınıza gelen bu tür vesveseler şeytanın sözleridir. Bu sözler size ait değildir. Bu durumda namazınız bozulmuş olmaz. Şeytan sizi namazdan soğutmak ve namazı terkettirebilmek için bu şekilde vesvese vermektedir. Önemsemezseniz kısa sürede geçecektir. Vesveseye karşı duyarsız kalmak gerekir.

Aklıma çirkin, şeyler (vesvese) geliyor, bunları durdurmanın yolu nedir? bilgi için tıklayınız...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nuricaglayan

Allah Razı olsun vallahi benim duygularıma tercüman oldunuz... Ne diyeyim şimdi biraz daha mutlu oldum

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ayçanaz

tam ihtiyacım olduğu bi anda bu steyi buldum nasıl bulduğumu nasıl burda olduğumu bilmiyorum ama tesadüf değildi bence.Allahım cümlenizden razı olsun kafamdan geçen soruların cevaplarını yavaş yavaş alıyorum.dini bilerek yaşamak daha hayırlı.Bilgi veren hocalarımıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hulya arabacı

arkadaşlar şeytan ibadet etmeyan kardeşlerimizle çok uğraşmıyor zaten ne zamanki namaz kılıyorsun Kuran okuyorsun mormalde hiç düşünmeyecegin şeyler geçiyor içinden Allah bizleri şeytanın şerrinden korusun..bu siteye emegi geçen herkesten Allah razı olsun...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karayel704

Kardeşim Allah şifa versin.Bu konu hakkında diyecek çok sey var ama buraya sıgmaz anlatılacaklar.Benimde bir ara vesvesem çoktu beni yataklara düşürmüştü hasta olmuştum zihnim perişandı.Fakat daha sonra vesvesenin mahiyetini öğrendim kurtuldum.Vesvese gelince yorum yapmıyorum atmaya çalışmıyorum öyleyse öyle diyordum.Çünki ben biliyordum bildigim bir şeyi nasıl yok diyebilirim hayır.Bu konuda sana en güzel kaynak Risale-i Nurdan 21.söz 2.makamını ve 13.lema altıncı işareti okumanı tavsiye ediyorum.Eger anlamazsan anlayan biri ile tefekkür et.İnsan düşündügünden mesul degildir.Ancak iradi işlerinden mesuldur.İşin tabi psikolojik kısmıda var.sende bu takıntı olmuş olabilir araştır.Elbette çözüm yolunu bulacaksın.Bu zamandaki benim ve senin gibi gençlerini en çok karşılaştıkları sorun bu.Fakat bizde bunun hakkında yeterli bilgiye sahip degiliz.Okumalı araştırmalı birine ama mutlaka ehil olan birine sormalı içimizi dökmeliyiz.Mehmed paksudan vesvese ve çareleri adlı kitabıda öneriyorum.Ama en önemlisi risale-i nurdan okumandır.Allah şifa versin...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
muhammed abdullah

hepinizden Allah razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
osman275

allah hepinizden razı olsun hepimizi bulunduğumuz kötü durumlardan kurtarsın amin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
özgür-

s.a şeytana karşı korunma dualarınızı okuyun derim. (RABBİ İNNİ MESSENİYEŞŞEYTANU BİNUSBİN VE AZAB; RABBİ EUZU BİKE MİN HEMEZATİŞŞEYATİYNİ VE EUZU BİKE RABBİ EN YAHDURUN. VE HİFZAN MİN KÜLLİ ŞEYTANİN MARİD.) 41 defa bu duayı çekin çekmeden önce fatiha 3 ihlas okuyun peygamber efendimize ve ailesine hediye edin.sabah ve akşam çekin çok faydalı.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun