Yemekten sonra dua etmek bidat mıdır?

Soru Detayı

- Bu konuda bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yemeğin sonunda dua etmek sünnettir. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve selem yemekten sonra, Allah Teâlâ'nın verdiği nimetlere bir şükür olarak, çeşitli şekilde dua etmişlerdir. Nitekim Ebu Said Hudri radıyallahu anhden şöyle bir rivayet vardır: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir yemek yediği zaman:

"Elhamdülillahillezi et amenâ ve segânâ ve cealenâ minel müslimin.

Hamd bizi yediren, içiren ve Müslüman kılan Allah'a mahsustur." derdi. [Tirmizî, Daavât 75, (3453); Ebû Dâvud, Et'ıme 53, (3850); İbnu Mâce, Et'ıme 16, (3283).]

Hz. Peygamber (a.s.m), yemeklerden sonra pek çok dua yapmıştır. Bu sebeple yemek duası ile ilgili oldukça çok hadis-i şerifler mevcuttur. Bu duaların bir kısmını birleştirerek okumakta fayda vardır şöyle ki:

"Bize yediren, içeren, Müslüman olmayı nasip eden Allah'a hamdolsun." (Ebû Dâvud III, 475).

"Âllah'ım! Bize bu yediğimiz yemek sebebiyle bereket ver, hakkımızda bu yemeği mübarek kıl. Bize bu yemekten daha hayırlı olanını yedir." (Tirmizî, Daavat, 55)

"Bize rızık ver, sen rızık verenlerin en hayırlısısın." (Maide, 5/114).

"Allah'ım! Biz senden nimetin tamamını, kusursuz ümmeti ve ayetin devamını istiyoruz." (Ebu Davud III, 501).

Enes b. Mâlik (r.a) anlatıyor: Rasûlüllah (a.s.m) şöyle buyurdu:

"Yemeğini yedikten sonra şu şekilde dua eden kimsenin geçmiş günahları bağışlanır:

Sarfedilen güç ve kuvvet bana ait olmadığı halde bu nimeti bana yediren, bana rızık olarak takdir buyuran Allah'a hamd olsun." (Tirmizî, Daavât, 56).