Çaycının, dem iyi çıksın diye, çaya karbonat atması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Eğer fazla demli olması için çaya karbonatın atılması, halk arasında bilinen bir gelenek haline gelmişse, bunda bir sakınca olmayabilir.

- Fakat, eğer böyle bir teamül yoksa, özellikle de bunun sağlığa bir zararı da söz konusu ise, kesinlikle caiz değildir.

- Diğer yandan bir süte su katarak müşteriyi aldatmak haram olduğu gibi, çaya da karbonat katarak müşteriyi aldatmak da caiz olmadığını düşünüyoruz.