Alacaklarımızı oruç fidyesine sayabilir miyiz?

Soru Detayı

- Oruç fidyesinde de zekattaki gibi temlik şart mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zekat ve fitrede temlik şartı vardır. Yani fakirin mülkü olarak vermek gerekir. Bu nedenle, alacağı zekata veya fîtreye saymak geçerli olmaz.

Ancak yaşlı veya ağır hasta gibi orucu ömür boyunca tutamayacak kişilerin vermesi gerekli olan fîdyede temlik şartı yoktur. (bk. Kasani, Bedaiu’s-sanai, 2/187)

Buna göre, alacak oruç fidyesine sayılabilir.