Alacaklarımızı sigortalamak İslam'a göre caiz midir?

Soru Detayı

- Ürün satmış olduğumuz firmalar var. Bunların içerisinde sektörde 30-40 yıllık geçmişi olan firmalar da var. Özellikle günümüz piyasasında kimin ne zaman batacağı belli olmuyor. Çünkü firmalar çok farklı yöntemlerle kendi orijinal durumlarını gizleyebiliyor. Özellikle kredi ile dönen firmalar çoklukta. İlk sarsıntıda çok firma batabiliyor. Ancak öz sermayelerinin ne olduğunu dışarıdan anlamak mümkün olmuyor.
- Bu nedenle çalışmış olduğumuz firmaları expertiz yaptırarak alacaklarımızı sigortalamak şeran caiz midir?
- Değilse, nasıl bir yol izlennesini tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Alacağı sigorta ettirmek, bir çeşit kefalettir, yani sigorta şirketinin kefil olmasıdır ve caizdir.