Trafik kazası sonrasında, araç kaza değer kaybı davası açıp para almak helal midir?

Soru Detayı

- Bir trafik kazası yaptım. Sonrasında karşı taraf %100 kusurlu bulundu. Aracımın hasarı karşı tarafın trafik sigortasından yapılacak.
- Ayrıca bana serviste, kazadan dolayı aracınızda değer kaybı oluştuğunu aracı satarken bunun ortaya çıkacağı söylendi. Bu değer kaybının da dava açılıp karşı tarafın sigortasından alınabileceği belirtildi.
- Bu alınacak para helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Burada iki durum söz konusu olabilmektedir:

1. Kaza yapan taraflardan birinin diğerine (şahsından almak üzere) araç değer kaybı davası açması ki, bunu dinen uygun görmek mümkün değildir. Trafik kazasında genel olarak bir kasıt yoktur. Bazı hata ve kusurlar olabilir. Zaten bu hata ve kusurları da ilgili sigorta karşılamaktadır.

2. Sigorta veya şirketinin araç değer kaybını karşılaması ki, burada kişi ile ilgili sigorta şirketi arasında yapılan sözleşme esas alınmalıdır. İlgili sözleşmede böyle bir madde varsa, kişi sigorta şirketinden araç değer kaybını isteyebilir.