Ehliyetsiz araba kullanmak neden caiz değildir?

Soru Detayı

- Ehliyetsiz ve mecburi trafik sigortasız araba kullanmak neden caiz olmasın, bunun delili nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman, hem kendi hayatını hem de başkalarının hayatını korumak ve tehlikeye atmamakla yükümlüdür.

Ehliyet almayan kimsenin mutlaka eksikleri vardır, bu eksikler yüzünden kaza yapma ihtimali daha fazladır.

Trafik sigortası, kusur nispetinde tazminatın ödenmesini sağlar; karşı tarafa verilen zararın ödenmesi gereklidir. Eğer ödeme gücü yoksa sigorta yoluyla ödeme yükümünü yerine getirir ve borçtan kurtulur.

Ödeme gücü varsa, ödemeye niyetli ise, sigorta yaptırmamanın cezasını ödemeyi de göze alıyorsa, sigorta yaptırmayabilir.