Al-i İmran suresini Al-i Mervan diye kaydeden sahabi mi var?

Soru Detayı

- Şöyle bir olay var:
"Mervan’ın (veya babasının), vahiy katibi iken Al-i İmran suresini Al-i Mervan diye kaydetmesi ve bundan dolayı sürgüne yollanması..."
- Bu doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazıların duyumlarına göre, Mervan vahiy katipliği yapmış ve sonra Al-i İmran suresini Al-i Mervan olarak değiştirmek istemiştir.

Ancak Mervan Hicretin ikinci yılında doğmuştur. Vahiy katipliği yapması imkansızdır. Surenin ismini değiştirmesine dair onlarca kaynağa bakmamıza rağmen, böyle bir bilgiye rastlayamadık. Bu pek makul görülmemektedir. Zira böyle bir hıyanet olsaydı ölümüne bile sebep olabilirdi.

Babası ise, Mekke fethi sırasında Müslüman olmuştur. Daha önceden vahyi katipliği yapan onlarca sahabiler dururken, ona vahiy kâtipliğinin verilmesi de biraz zor görünüyor. Kaldı ki, bazı rivayetlere göre, onun Taif’e sürgün edildiği söz konusudur.

Bununla beraber, onun hakkında da Al-i İmran suresinin adını “Al-i Mervan” olarak değiştirdiğine dair sağlam herhangi bir bilgiye rastlayamadık.