Kıyamet bütün kafirlerin üzerine mi kopacak?

Soru Detayı

- Kıyamet kafirlere kopacak ya zaten 2. Sura üflenince kafir Müslüman herkes mahşerde dirilecek zaten
- Sorum şu: 1. Sura üfleniş yani güneş dürüldüğü dağların dümdüz olduğu yıldızların döküldüğü bu 1. Kıyamet kafirlere kopacak ya bu birinci sura üflenmeden önce ölen kafirler zaten 2. Surda dirilecek te 1 sura üflenince de güneşin dürüldüğünü yıldızların döküldüğünü görmesi için 1. Surda da dirilecek mi yoksa sadece 1. Sur üflenişini dağların dümdüz olduğunu o zaman yaşayan kafirler mi sadece görecek?
- Zaten 2. Surda dirilecek herkes onu sormuyorum 1. Surdan kastım "nefha-i saik" yani yok olma üfürmesi. 2. Surdan kastım "nefha-i kıyam", yani kalkma üfürmesidir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıyamet koptuğunda, yaşayan kafirlerin üzerine kıyamet kopacaktır.

Kıyametin birçok alametleri var, bunlardan ilki son Peygamber Hz. Muhammed aleyhissalatü vesselamın gönderilmesidir. Son alameti de Güneş'in batıdan doğmasıdır.

Sahih hadislerde kıyamet kopmadan önce bütün dünyanın Müslüman olacağı, daha sonra gittikçe Müslümanların sayıları azalacağı ve sadece şerir insanların kalacağı, kıyametin de bunların üzerine kopacağı ifade edilmektedir. Bu hadislerden bazıları şöyledir:

“Yer yüzünde Allah, Allah diyen oldukça kıyamet kopmayacak.” (Tirmizî, Fiten 35)

“İnsanların en şerri, yaşadıkları halde kıyametin kopmasını görenlerdir.” (bk. Buhari, Fiten, 5; Müslim, İmare, 53)

Bu olayın detayının anlatıldığı hadiste şöyle denilmektedir

“… Daha sonra Allah yumuşak bir rüzgar gönderir ve kalbinde zerre miktarı iyilik ve iman bulunan herkesin canını alır. Geriye tamamen şeytana itaat eden, putlara tapan insanların en şerlileri kalır ve onlar bu halde iken sura üfürülür...” (Müslim, Fiten, 52, 110)

Alimler, İsrafil aleyhisselamın iki defa sura üfleyeceği konusunda ittifak etmektedir. Birinci üfürme veya sayhada kıyamet kopar, bütün canlılar yok olur ve her şey dümdüz olur. Diğerinde ise dirilme ve haşir başlar. Bütün insanlar haşir olunmak üzere dirilirler.