Kıyamet ancak kötü insanlar ve kafirlerin üstüne kopar, hadisindeki kötü insanlar kimdir?

Soru Detayı

- Müslim’in bir hadisinde, "Kıyamet ancak kötü insanlar ve kafirlerin üstüne kopar" diyor. Buradaki kötü insanlar Müslümanlar olabilir mi?
- Eğer öyleyse Kıyamet, Allah Allah diyenin üzerine kopmaz hadisiyle haşa çelişiyor mu? Bunu bana izah eder misiniz?
- Buradaki kötü insanlar kim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Değişik hadis rivayetinde bildirildiğine göre, kıyamet kâfirlerin başına kopar. Müslim’de geçen “şirarunnas” kavramı da "insanların en kötüsü olan kâfirler" anlamına gelir.

Müslim’in değişik rivayetlerinde bu konu açıkça ifade edilmiştir:

“Kıyametten önce bütün müminler ölür, kıyamet insanların en kötüsü olanların başına kopar.” (bk. Müslim, h. no: 1924; 2937)