Uhud savaşını kaybetme sebebi faizle alınan savaş aletleri midir?

Soru Detayı

- İslamiyette faiz Uhud savaşından önce kesin olarak haram kılınmış mıdır?
- Bir sohbette, Uhud savaşında kaybetme sebebi faizle alınan savaş aletleridir denildi. Bu ne kadar doğrudur?
- Faiz o zamana kadar haram kılınmış mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İslamiyet'te faiz Uhud savaşından önce kesin olarak haram kılınmamıştır.

Faiz, Uhud olayından en az 4-5 yıl sonra Veda hutbesinde yasaklanmıştır.

- Faizin haramlığını bildiren Bakara suresinin 275, Al-i İmran suresinin 130. ayetleri de Uhud savaşından çok sonra inmişlerdir.

- Uhud savaşında Müslümanların savaşı kaybetme sebebinin faizle alınan savaş aletleri olduğu iddiası, hem dini yönden hem akli yönden doğru değildir. Çünkü;

Eğer faiz gerçekten Uhud savaşından önce yasak olduğu halde, Hz. Peygamber (asm)'in gözleri önünde Müslümanlar bu yasağı çiğnemiş olsalardı, bu doğrudan Allah’a karşı bir savaş ilanı olurdu. Vahiy daha inmeye devam ederken, Hz. Peygamber daha hayatta iken, sahabenin böyle bir suç işlemelerine akıl da ihtimal vermez.

- Kaldı ki, Uhud savaşında Müslümanların mağlup olduklarının sebebi, başta hadisler olarak İslam’ın sahih kaynaklarında “Okçuların yerlerini terk etmesi olduğu” açıkça ifade edilmiştir. Bunun sebebinin faiz olduğunu bildiren ne sahih ne de zayıf hiçbir kaynakta rastlayamadık.