Akollü bir kişide 40 gün iman olmayacağı doğru mudur?

Soru Detayı

- Alkol içen bir kişide 40 gün iman olmayacağı söyleniyor. Böyle bir şey varsa kaynağı nedir ve bu kişi 40 gün içinde ölürse durum ne olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İçkili iken namaz kılınmaz. Ancak içki içenin kırk gün namaz kılmayacağına dair bir ayet yokur. Ancak bazı hadis-i şeriflerde içki içen ya da diğer günahları işleyen müminlerin, namaz gibi ibadetlerinin sevabının azalacağı anlamında ifadeler vardır...