Akaid kitaplarını okumak sakıncalı mıdır? Bir dua kitabında bazı tılsımların yazılmasından bahsediliyor, bunları yapmak doğru mudur?

Tarih: 01.06.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Kelam ilmi ilk ortaya çıktığı dönemlerde, aklı fazla kullanıp, insanların kafasını karıştırır gerekçesiyle, bazı alimler tarafından hoş karşılanmamıştır. Özellikle, bu konuda ilk önce Mütezililerin sahip çıkması da ayrı bir şüpheye sebep olmuştu. İmam Gazali de “İlcamu’l-avam an ilmi’l-kelam = halk kesimini kelamdan uzak tutmak” adında bir eser kaleme almıştır.

Oysa daha sonra, değişik batıl düşüncelere karşı mücadele etmek için böyle bir metodun kullanılmasını gerekli gören pek çok ilim adamı vardır. Bu açıdan günümüzde kelam ilmiyle ilgili eserleri okumanın bir sakıncası olmadığı gibi, her Müslümanın dinini, imanını, inancını doğru öğrenmesi için Ehl-i sünnete uygun kelam kitaplarını okuması gereklidir.

2. Bu gibi şeylerle uğraşmamak gerekir. İslam alimleri, ne olduğu belli olmayan bir kısım rakamları veya nakışları kullanmanın doğru olmadığı görüşündeler. Çünkü bu gibi anlaşılmaz şeyler, İsrailiyat dediğimiz İslam dışı ve de İslam’ın inançlarına ters şeyleri ihtiva etmiş olabilirler.

Şifa için ayetlerin yazılmasında bir sakınca yoktur. Fakat ahlaktan yoksun bir kısım soyguncuların eline düşmemek önem arz etmektedir.

Birinin gönlünü –böyle şeylerle- çelmek doğru bir davranış değildir. İnsanın şeref ve izzetine de ters düşer. Allah hakkına ve kul hakkına girebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun