Açlık ve susuzluğa dayalı ölümlerin olması hadise aykırı olmuyor mu?

Soru Detayı

“Ümmetimin açlık ve susuzlukla sınanmayacağına dair söz aldım, lakin fitne ile sınanmayacağına dair söz alamadım.”
- şeklindeki hadis ile Afrika’da açlık ve susuzluk kaynaklı ölümler birlikte nasıl düşünülebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadiste umumi bir kıtlıktan bahsediyor. Bu sebeple bazı bölgelerde kısmen açlığın olması hadisin ifadesiyle çelişmez.

Nitekim aynı hadiste “düşmanların ümmetine musallat olmaması” da kabul edilmiş bir konudur. Halbuki tarih içinde (Uhud savaşı dahil) Müslümanların bazı savaşlarda yenildikleri söz konusudur.

İşte bu da genel olarak Müslümanları tamamen yok edecek tarzda bir düşman tasallutundan söz edilmektedir. Ve bu sebeple bu da hadisin ifadesiyle çelişmez. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 8/293)

Zira Müslümanları tamamen yok etmek gibi bir düşman musallat olmadığı gibi, insanları tamamen yok edecek bir kıtlık da olmamış ve olmaz Allah’ın izniyle.