Açık büfe sistemleri caiz midir; dışarıya bir şey çıkarılabilir mi?

Soru Detayı

- İsrafa girdiği söylenebilir mi?
- Açık büfe sisteminde yemekhaneden dışarıya bir şey çıkarmak caiz midir?
- Açık büfe sistemi olan bir yemekhanede dışarıya yiyeceklerin çıkarılmasının yasak olarak belirtildiği bir yerde, yemek bitirdikten sonra kola, meyve gibi fazladan yiyecekler almak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Açık büfe sistemleri, Hanefilere göre örf ilkesi Şafilere göre ise müsamaha ve zaruret ilkeleri çerçevesinde caizdir. Ancak, her şeyde olduğu gibi, burada da israfın caiz olması mümkün değildir, her israf her yerde günahtır. Özellikle bu tür yerlerde daha çok dikkatli olmak gerekir.

Açık büfeyi yasaklamak israf problemini çözmez; problemi İnsani ve İslami şuur çözer.

Israrla israf konusu anlatılmalı, uygulamalı eğitim verilmelidir.

Açık büfe bulunan yerlerde “Lütfen az alın, yetmezse tekrar alın.” kabilinden uyarıcı yazılar asılmalı, hatta ara sıra uygun bir dil ile anonslar yapılmalıdır.

Dışarıya yiyecek ve içecek çıkarmaya izin verilmeyen yerlerde bunu yapmak caiz olmaz.

Bir elma, bir hurma gibi bazı yiyeceklere izin veriliyor, hatta bunlar çıkışta uygun bir yere konuyor; bu takdirde izin verilen ölçüde bir şeyi almak caiz olur. (İbni Abidin, 7/287)

Ancak izin verilmeyen yiyecek ve içecekleri dışarı çıkarmak caiz olmaz.