Başı açık bir kadınla evlenmek veya arkadaşlık etmek günah mı?

Soru Detayı

- Günaha tepki göstermek için günah işlenen (örneğin alkol alınan masada vb.) yerde bulunmamak gerekir.
- Peki kadının başı açık gezmesi de bir günah olduğuna göre, tesettürlü bir kadının başı açık arkadaşıyla dışarıya çıkması ya da erkeğin başı açık eşiyle yemeğe çıkması gibi şeyler de sakınca olabilir mi?
- Gerçi sitenizde başı açık bir hanımla hatta gayrimüslim hanımla evlenmenin caiz olduğu yazıyor. Evet nikah geçerli ama, bu durumda her hâlükârda erkek eşiyle dışarıda bulunacaktır ve bu esnada eşi de olsa yanında günah  işlemiş oluyor başı açık durmakla.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İçki içilen veya daha farklı günahlar işlenen yerlerde Müslüman ya bunu engeller veya orada bulunmak mecburiyetinde değilse oradan uzaklaşır.

Başı açık bir kadınla beraber bulunmak günümüz şartlarında çok zaman zaruridir; Müslümanların çalıştığı veya sosyal hayat icabı bulunduğu yerlerde başı açık kadınlar da vardır ve bunları engellemek mümkün değildir.

Nişanlı, arkadaş ve eşin başı açık ise onunla arkadaşlık etmenin, nişanlanma veya evlenmenin makul ve meşru bir sebebi olmalıdır...