Eski günahıma tövbe etsem kabul olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eski veya yeni hangi günah olursa oslun kişi vefat etmeden önce tövbe edebilir.

Ayrıca, kıyametin en son alameti olan Güneş'in batıdan doğmadıkça yapılan her tövbe geçerlidir.

Nitekim konuyla ilgili bir hadis-i şerif şöyledir:

“Aziz ve celil olan Allah, gündüz günah işleyenin tövbesini kabul etmek için gece rahmet kapısını açık tutar; gece günah işleyenin tövbesini kabul etmek için gündüz rahmet kapısını açık tutar. Bu uygulama Güneş batıdan doğuncaya kadar böylece devam eder.” (Müslim, Tevbe 31)

Yüce Rabbimiz, günah işleyen kulları için gece ya da gündüze bağlı olarak muamele etmez. Yani onların cezalarını hemen vermediği gibi, ne zaman tövbe ederlerse o zaman kulları için kabul ve rahmet kapısını açık bulundurur.

Hiç şüphesiz önemli olan, işlenen günah için derhal tövbe etmektir. Fakat tövbe, gündüzden geceye veya geceden gündüze tehir edilmişse ya da daha sonraki zamanlara bırakılmışsa, artık kabul edilmez diye bir şey akla gelmemelidir.

Allah Teala’nın tövbeleri kabulü, Güneş'in batıdan doğuşuna yani mevcut düzenin tersine dönüp kıyametin kopmasına kadar devam etmektedir. Bu genişlik bizim gibi günahkâr ve ihmalci kullar için ne büyük bir lütuf ve ikramdır.

Hiç şüphesizdir ki, Güneş'in batıdan doğuşuna kadar tövbelerin kabul edilmesi, o müthiş değişikliği görecek kullar içindir. O olaydan önce yaşayıp ölenler için ise, “son nefese kadar” tövbe kapısı açıktır; kâfir ise iman edebilir, fasık mümin ise tövbe edebilir.

Güneş'in batıdan doğuşu, -bilindiği gibi- kıyamet alametlerindendir. O zaman tövbe kapıları kapanır. Nitekim Allah Teâlâ buyuruyor:

“Rabbinin bazı alâmetleri geldiği gün, önceden inanmamış ya da imanında bir hayr kazanmamış olan kimseye artık imanı bir fayda sağlamaz.” (Enam, 6/158)

Şahıs olarak son nefese, dünya halkı olarak da Güneş'in batıdan doğuşuna kadar tövbe etme imkânına sahip bulunmak, gerçekten yüce Rabbimizin rahmetini ümit etmek bakımından büyük bir teşvik olmaktadır. Bunun için ne kadar hamd etsek ve ümitlensek yeridir. Buna göre:

- Allah Teala’nın rahmeti sınırsızdır. O günahları affetmeyi ve tövbeleri kabul etmeyi sever.

- Tövbe kapısı, her zaman açıktır, son nefese veya Güneş'in batıdan doğuşuna kadar geçerlidir.

- Büyük arınma imkânı demek olan tövbeyi ihmal etmemek lazımdır. Zira ölümün ne zaman geleceği belli değildir, her an gelebilir. (İmam Nevevi, Riyazü's-Salihin Tercüme ve Şerh, H. No: 438)