Abdestsiz olduğumuzu hatırladığımız anda düşen namazlarımızın bir sevabı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- “Abdestsiz namaz olmaz.” manasına gelen hadisler ve bu konudaki fıkıh kaynaklarının bildirdiği genel prensibe göre, söz konusu kişinin sevabı yoktur.

Aslında abdestsiz namaz kılmak günahtır, fakat unutma mazeretinden ötürü bu kişinin avantajı -sevabı gibi- günahının da olmamasıdır.

- Bununla beraber, bu kişinin namaz kastıyla Allah’a yaptığı kulluktan ötürü Allah’ın ona mukabil biraz sevap vermesi de mümkündür.

Not: Abdestsiz olduğunu hatırlayınca, abdest alır ve vakit çıkmadan namazını eda eder, eğer vakit çıkmışsa kaza eder.