Cennet ve cehennem size ayakkabınızın bağından daha yakındır, ne demektir?

Soru Detayı

- Cennet ve cehennem ayakkabı bağınızdan size daha yakındır buyururken, Peygamber Efendimiz (asm) ne demek istemiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Cennet size, ayakkabınızın bağından daha yakındır. Cehennem de öyledir.” (Buhârî, Rikak 29, h.no: 6488)

Bu hadis sahihtir.

Hz. Peygamber Efendimiz (asm) burada “tergib ve terhib” üslubu adına bir benzetmede bulunmuştur. Yani cennet ve cehennem insanlardan sanıldığı gibi uzak değildir. Şu anda görünmüyorlarsa da size çok yakındır. Sizin ayakkabınızın bağı size ne kadar yakın ise, onlarda o kadar yakındır. Yakında ölecek ve onlardan birine mutlaka gireceksiniz. “Belki yarın, belki yarından da yakın...”

Ayrıca, cennet ve cehenneme yaklaşmanız da sizin ayakkabınızın bağı gibi size yakındır ve sizin elinizdedir. İsterseniz, cennetin yoluna götüren, isterseniz cehennemin yoluna götüren ayakkabıları giyebilir ve bağlarını da ona göre bağlarsınız.

Bu hakikat ve mecaz ifadelerin hepsi de doğrudur.