Cennet ayakkabı bağından daha yakındır, sözü hadis mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, hem cennet hem de cehennem için bu anlamda bir hadis vardır. İlgili hadis şöyledir:

“Cennet size ayakkabılarınızın bağından daha yakındır. Cehennem de öyledir.” (Buhari, Rikak 29)

Birbirine zıt iki ayrı gerçeğe aynı anda ve aynı mesafede bulunmak, elbette her ikisini birden düşünmeyi gerektirir.

Bu sebeple de beyne’l-hafv ve’r-recâ yani korku ile ümit arasında yaşamak, her ikisinin birden kaygı ve ümidini taşımak lazım gelir. Sadece birine ağırlık vermek, aynı mesafedeki öteki gerçeği unutmak akıllılık değildir.

Cennet de cehennem de aynı şekilde hesaba katılacak olursa, insan hayatını daha iyi düzenler, hareketlerini ona göre tanzim eder. Bunlardan birinin ihmal edilmesi, sonuçta büyük pişmanlıklara vesile olabilir.

Cennet ve cehennem burnunun dibinde olduğu halde, bunların ümit ve kaygısını duymayan kimse, gaflet içinde yaşamış olur.

Mümin ise, uyanık olduğu için cennet ümidi ve cehennem korkusuyla birlikte yaşar. Bu da ona daima dengeli bir hayat sürme imkânı sağlar. Buna göre:

- Cennet ve cehennem insana aynı uzaklıktadır.

- Cehennem korkusunu, cennet ümidini daima içinde hissederek yaşaması kişiyi, gerçekçi ve dengeli bir hayata hazırlar.

- Hz. Peygamber (asm), ümmetini korku ile ümit arasında bir yaşayışa çağırmış, onları çok sevdiği için gerçekleri en açık şekilde anlatmıştır. (Riyazü's-Salihin, İmam Nevevi Tercüme ve Şerh, Erkam Yay. c. III, h. no: 446)