Ümidini kaybeden imanını kaybetmiş gibidir, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Eğer, ümidini kaybeden imanını kaybetmiş gibidir, anlamında bir hadis varsa, bu hadise göre imanlı olmasına rağmen ümidini kaybedip intihar eden insan cennete giremez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sorudaki şekilde bir hadise rastlayamadık.

- Bununla beraber, bu konuda birkaç noktaya temas etmekte fayda vardır:

a) Ümit kavramı külli manada iki kısma ayırabiliriz:

Birincisi: Allah’tan ümidini kesmek.

Allah’tan ümidi kesmenin dini bir risk taşıdığı bilinmektedir.

"... Kâfirlerden başkası, Allah'ın rahmetinden ümidini kesmez." (Yusuf, 12/87)

mealindeki ayette bu gerçeğin altı çizilmiştir.

İkincisi: Herhangi bir iş hakkında olumsuz düşünerek, onun arzu edilen şekilde tahakkuk edeceğine inanmamak, o işte ümidini kesmek. Mesela:

“Bu hastalıktan iyileşmek mümkün değildir! Bu imtihanı kazanmak imkânsızdır! Bu yoksulluktan kurtulmanın imkânı yoktur…” gibi konularda Allah’ı düşünmeden, yalnız mevcut şartları düşünerek ümitsizliğe düşmek... Bu bir küfür anlamında inanç kaybı sayılmaz. Fakat her konuda Allah’ın sonsuz kudretini ve rahmetini düşünmemek büyük bir gaflettir.

b) “Ümidini kaybeden inancını kaybeder.” sözünün doğru anlamı şu olsa gerektir:

Herhangi bir işi başarma noktasında ümidini kaybeden, o başarıyla ilgili inancını kaybeder. Yoksa iman manasındaki inanç, kastedilmemelidir.