Zikirlerden melek yaratılıyormuş, doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zikirden melek yaratıldığına dair bir hadis rivayetine rastlayamadık. Meleklerin nurdan yaratıldığı bilinmektedir.

Hz. Aişe meleklerin yaratılış konusunu Efendimiz (asm)'den şöyle nakletmiştir:

“Melekler nurdan yaratılmış, cinler dumansız ateşten yaratılmış, Âdem ise size (Kuran’da) anlatıldığı şekilde yaratılmıştır.” (Müslim, Zühd, 61, 4/2294, 2996)

Bediüzzaman Hazretleri de bu konuda şunları bildirmiştir:

“Şu nihayetsiz feza-yı âlem ve şu muhteşem semavat, burçlarıyla, yıldızlarıyla zişuur, zihayat, zîruhlarla doludur. Nardan, nurdan, ateşten, ışıktan, zulmetten, havadan, savttan, rayihadan, kelimattan, esîrden ve hatta elektrikten ve sair seyyalât-ı latifeden halk olunan o zihayat ve o ziruhlara ve o zişuurlara, Şeriat-ı Garra-yı Muhammediye (Aleyhissalâtü Vesselâm), Kur'an-ı Mu'cizü'l-Beyan, 'Melaike ve cânn ve ruhaniyattır' der, tesmiye eder."

"Melaikenin ise, ecsamın muhtelif cinsleri gibi, cinsleri muhteliftir. Evet, elbette bir katre yağmura müekkel olan melek, şemse müekkel meleğin cinsinden değildir. Cin ve ruhaniyat dahi, onların da pek çok ecnas-ı muhtelifeleri vardır.” (Sözler, Yirmi Dokuzuncu Sözs. 508-509)

Nasıl bir damla sudan insan, bir çekirdekten ağaç, bir yumurtadan civciv yaratılıyorsa elbette kudsî ve mübarek bir kelimeden de ona münasip bir meleğin yaratılması mümkündür.

Allah için, bir çekirdekten ağaç yaratmak ile bir kelamdan melek yaratmak arasında fark yoktur. Her ikisi de onun kudreti yanında eşittir. İnsanın ağzından çıkan bir kelamın manası maddi değildir. O kelam mübarek ise ondan yine mübarek ve nurani olan bir melek yaratılabilir.

Allah dilerse, âdeti gereği maddi ve kesif olan şeylerden maddi ve kesif neticeleri yarattığı gibi, nurani ve latif olan şeylerden de nurani ve latif neticeleri yaratır.