Zemzem suyu zehirli mi?

Soru Detayı

- Neden filtreleniyor? Arsenik hakkında bilgi verir misiniz?
- Evrimi savunan Allah’ı inkar edenlerin sitesinde bir iddia şöyle:
“Farklı kurumların yaptığı incelemelerde, zemzem suyunda bulunan ortalama 30 mikrogram/litre düzeydeki arseniğin arsenikoz isimli deri hastalığını ve nihayetinde deri kanserini getirdiği ortaya çıkarılmıştır. Ancak arsenikozun belirtileri, 5 ila 20 yıl gibi bir sürede çıkıp, sonradan ölümcül hale geldiği için, zemzem suyu tüketicileri yavaş yavaş öldüklerinin farkında değildirler. Gerçekten de, özellikle Suudi Arabistan'da yapılan araştırmalarda, insanların vücutlarındaki arsenik oranları normalin üzerinde seyretmektedir.”
- Daha ayrıntılı anlatmışlar. O sitede birisi de böyle demiş:
“Bu kutsal suyu ne Allah ne de kulları koruyabilmiştir. O kadar kutsaldır ki artık çıkartılırken filtrelenmesi gerekmektedir. Neden artık filtreleniyor? Haliciyye Televizyonu’nda konuşan Suudi bilim kadını Khavla El Keri’nin zemzem suyu hakkında söylediği ‘kanser için bir mucize değil’ sözleri Suudi Arabistan'da infial yarattı. El Keri'nin sözleri Müslümanların zemzem kuyusuna olan inancına ters düştüğü gerekçesiyle tepki çekti.”
- Allah kullarına zararlı şeyleri tavsiye etmez. Bunlara bir açıklama getirir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

a) Evvela bu dedikoduların ilmi bir belgesinin olması lazımdır. Öyle zannediyoruz ki, bu belgelerden biri aşağıda yalanlanmış bir haberdir.

HABER 7 COM / ROTA HABER:

5 Ekim 2006’da Milliyet gazetesinde, BBC'ye dayandırılan bir haberde "ZEMZEM suyunda kanserojen maddenin bulunduğu" yazılmıştı.

Okurların uyarıları sonucunda bu haberin yanlış olduğu ortaya çıktı.

Milliyet ombudsmanı Derya Sazak, 5 Ekim 2006 tarihli "Zemzem suyunda kanserojen madde var" haberinin tercüme hatasından kaynaklandığını, okurlardan gelen mesajlar sayesinde anladıklarını yazdı.

Milliyet gazetesini uyaranlardan biri olan Yusuf Erkul'un itirazı şöyle:

"BBC'den çevirdiğiniz haberin orijinalinde, içinde kanserojen madde bulunan su 'zemzem suyu' olarak değil, 'Mekke'den geldiği iddia edilen zemzem suyu' olarak geçmektedir."

Demek ki, iddiaların ilmi bir dayanağı yoktur.

b) Suların bu şekilde kimyasal içeriklerinin araştırılması 50 (veya 100) seneden daha fazla değildir. Hâlbuki Zemzem suyunun varlığı binler seneden beri bilinmektedir.

Bu sebeple Zemzem suyunun aslının zehirli olduğu ispat etmek ilmen imkânsız gibidir. Kanserojen maddelerin bulunması doğru olsa bile, bunun birkaç yıllık bir geçmişi vardır. Özellikle modern teknolojinin geliştiği son zamanlarda zehirli atıkların karışması sebebiyle herhangi temiz bir maddenin bozulmuş olması ilahi kanunun da bir gereğidir. Bu sünnetullah denilen kanun, normal su için olduğu gibi Zemzem suyu için de geçerlidir. Bu sonradan karışan kimyasal atıklarla kirlenmiş olsa bile, bu husus Zemzem suyunun asli kimliğini lekelendiremez. Dinsizlerin hakikatlere çamur atma çabası örümcek ağı kadar bile değerli değildir.

En güvenilir araştırma, Suudi Arabistan’ın iki üniversitesi tarafından yapılmıştır. Zemzem suyunun tahlili sonucunda, suyun -soruda iddia edilen- arsenik maddesi açısından normal sınırlarda olup zararlı bir yönünün olmadığı açıklanmıştır.

İlgili araştırmanın asıl metninin İngilizcesi şudur:

Abstract and Figures

Many Muslims people drink Zamzam water either for medicinal or religious purpose; however, some study recorded that the water is contaminated by nitrate and arsenic. The main objective of this investigation is to evaluate the water for drinking focusing on nitrate and arsenic. The chemical, total dissolved salts (TDS), major, minor and trace elements, and microbial, total colony counts, total coliforms group, and E.coli, analyses were carried out and compared with WHO standards. The acquired results recorded that the TDS, soluble ions, trace element including As and NO 3-fall within the acceptable limits. Furthermore, the water found free of total colony counts (CFU) and E. coli contaminations. On the other hand, 6.9% of the studied water found contaminated with total Coliform group. This study found lithium ion in high concentration with an average of 0.184 mg L-1 in studied water. Although no maximum contamination level set for lithium either by WHO or EPA; however, many studies confirmed that the lithium can decrease the incidence rates of suicide, homicide, and rape.

İngilizceden yapılan tercümesi şöyledir:

“Pek çok Müslüman, Zemzem suyunu tıbbi veya dini amaçlarla içmektedir; bununla birlikte, bazı araştırmalar suyun nitrat ve arsenikle kirlendiğini kaydetti. Bu araştırmanın temel amacı, içme suyunu nitrat ve arsenik odaklı olarak değerlendirmektir. Kimyasal, toplam çözünmüş tuzlar (TDS), majör, minör ve eser elementler ve mikrobiyal, toplam koloni sayıları, toplam koliform grubu ve E.coli analizleri yapılmış ve WHO standartları ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, TDS'nin, çözünür iyonların, As ve NO3'ü içeren eser elementin kabul edilebilir sınırlar içinde olduğunu kaydetti.”

(bk. Soil Science Department, College of Food and Agriculture Sciences, King Saud University, Riyadh 11451, Saudi Arabia 2Soil and Water Science Dept., Alexandria University, Egypt.
E-mail: [email protected], [email protected]
Received 2 September 2016; Accepted 28 September 2016; p)