Zalimler ne zaman yok olacak?

Soru Detayı

- (İbrahim 13) diye bir ayet olmasına rağmen Sincan’daki Uygur Türklerine zulüm eden Çinliler neden halen yok olmadılar?
- Allah zalimleri mutlaka yok edeceğiz derken ne demek istiyor? Onları mutlaka dünyadayken yok edeceğiz mi demek istiyor? Yoksa eğer onları dünyadayken yok etmezsek onların cezasını kesinlikle ahirette keseceğiz mi demek istiyor?
- Sincan’daki Uygur Türklerine zulüm eden Çinlilerin şu an yok olmamış olmaları gelecekte yok olmayacakları anlamına gelmiyor tabi ki.. Belki de Allah onları gelecekte yok edecektir ya da onları kıyamete kadar yaşatacaktır fakat dediğim gibi onların cezasını ahirette kesecektir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bahsini ettiğiniz ayetler ve mealleri şöyledir:

وَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِرُسُلِهِمْ لَنُخْرِجَنَّكُمْ مِنْ أَرْضِنَا أَوْ لَتَعُودُنَّ فِي مِلَّتِنَا فَأَوْحَى إِلَيْهِمْ رَبُّهُمْ لَنُهْلِكَنَّ الظَّالِمِينَ وَلَنُسْكِنَنَّكُمُ الْأَرْضَ مِنْ بَعْدِهِمْ ذَلِكَ لِمَنْ خَافَ مَقَامِي وَخَافَ وَعِيدِ

"İnkârcılar peygamberlerine, 'Andolsun ya dinimize dönersiniz ya da sizi kesinlikle yurdumuzdan çıkarırız!' dediler. Bunun üzerine rableri onlara, 'O zalimleri elbette helak edeceğiz ve onlardan sonra sizi mutlaka o yurda yerleştireceğiz! Bu lütuf, huzuruma çıkmanın kaygısını taşıyan ve tehdidimden çekinenler içindir.' diye vahyetti. (İbrahim, 14/13, 14)

Bu iki ayet müşriklerin Hz. Peygamber (asm) Efendimizi sıkıştırıp kendi dinlerine döndürmeye, dönmediği takdirde ülkesinden sürgün etmeye çalıştıkları bir dönemde inerek Hz. Peygamberi ve ona inananları teselli etmiş, müşrikleri de uyarmıştır.

Şu halde dünyada yaptıkları zulüm yüzünden bütün zalimlerin ceza olarak yok edilecekleri şeklinde bir ifade yoktur.

Zalimlere dünyada ve ahirette bazı cezalar verilebilir, bütün zalimlerin cezası da ahirette verilir.

Bu ayette geçen zalimler Mekkeli müşriklerdir ve buyurulduğu gibi onlar helak edilmişler, Müslümanlar da yurtlarına kavuşmuşlardır. Demek ki, bu durum aynı zamanda Kur'an’ın haber verdiği bir mucizesidir.