Kur'an da bulunan "... daha zalim kim olabilir?" cümlesini izah eder misiniz; bunlar kimlerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah ile insan arasındaki zulümlerin en kötü olanları; şirk (Allah'a ortak koşma), yalan ve uydurmalar ile insanları Allah yolundan alıkoyanlar, küfre saparak Allah'ı inkâr edenlerdir.

Zulüm de bir şeyi, kendi yerinden başka yere koymaktır. Demek ki, bir şey layık olduğu yerinden, ne kadar uzaklaştırılırsa, o kadar haksızlık, o kadar zulüm yapılmış olur ve o şey, ne kadar yüce ve ne kadar kutsal ise, zulüm de o ölçüde aşırı gitmiş olur. Nitekim Allah'a şirk koşmak en büyük zulümdür. Allah'ın mescitlerini, içlerinde Allah denilmekten menetmek ve harap olmalarına çalışmak da hem Allah'ın, hem mescitlerin hem de insanların hakkına son derece tecavüz demektir.

Bunu yapabilen zalimler, hiçbir zulümden çekinmez, her türlü haksızlığı yapar, hepsine kapı açarlar.

Buna iki örnek verelim:

- Mescitlere saldırmak ve onların maddeten veya manen harap olmalarına çalışmak, zulümlerin en büyüğüdür ve bunu yapanlar en zalim kimselerdendir.

Zulmün bu derecesi ve benzerleri tasavvur olunsa bile, daha fazlası tasavvur olunamaz. Nitekim

"Yalan yere Allah'a iftira edenden daha zalim kim olabilir?" (En'âm, 6/21, 93, 144)

âyetlerinde olduğu gibi, diğer bazı âyetlerde de benzeri zulümler açıklanmıştır.

Bu inkârî istifhamların (İnkâr ettiğini bildirir şekilde "Olmaz!" diyen birisine karşı, "Olur mu?" diye sormak gibi) hepsi, bu zulümlerin üstünde başka bir zulüm bulunmadığını açıklamak çindir.

"...Ve acaba kendince bilinen ve Allah tarafından sabit olmuş olan bir şahitliği yapmayıp inkâr edenden daha zalim kim vardır?" (Bakara, 2/140)

ayetinde olduğu gibi doğru olan bir şahitliği yapmayıp, sus pus olmak ve ketûm (gizleyici) davranmak da en büyük haksızlıktır, en büyük zulümlerden biridir. (bk. Elmalılı, Bakara, 114. ve 140. ayetlerin tefsiri)

Kur’an’da geçen “daha zalim kim olabilir” mealindeki “men ezlemu” kalıbıyla geçen başka ayetler de vardır. Bu ayetlerde, en zalim/daha zalim olmanın özellikleri de belirtilmiştir. Sure ismi ve ayet numarasına göre ilgili ayetlerin mealleri şöyledir:

“Allah'ın mescitlerinde Allah'ın adının anılmasını engelleyip oraların ıssız ve harap hâle gelmesine çalışanlardan daha zalim kim olabilir? Bunlar oralara ancak korka korka girebilirler. Onlar için dünyada zillet, âhirette ise müthiş bir azap vardır."(Bakara, 2/114)

Bakara, 2/140: “Yoksa Siz İbrâhim, İsmâil, İshak ve Yâkub'un ve onun evlatlarının Yahudi veya Hıristiyan olduklarını mı söylüyorsunuz? De ki: Siz mi daha iyi bileceksiniz yoksa Allah mı? Allah'ın, kitabı vasıtasıyla kendisine ulaştırdığı hakikati saklayandan daha zalim kim olabilir? Allah yaptıklarınızdan habersiz değildir.”

En’âm, 6/21: “Allah adına yalan uydurandan veya O'nun âyetlerini yalan sayandan daha zalim kim olabilir ki? Şu muhakkak ki o zalimler felah bulamayacak, muratlarına eremeyeceklerdir."

En’âm, 6/93: "Allah adına yalan uydurandan, yahut kendisine hiçbir şey vahyedilmediği halde 'Bana da vahyolundu' diyenden, bir de, 'Allah'ın indirdiği âyetler gibi ben de indiririm.' diye iddia edenden daha zalim kimse olabilir mi? Ölümün şiddetleri içinde kıvranırken, ölüm meleklerinin de yakalarına yapışıp kendilerine: 'Haydi, derhal ruhlarınızı çıkarıp teslim edin! Bugün zillet azabıyla cezalanacaksınız; çünkü Allah hakkında gerçek dışı şeyler söylüyordunuz ve çünkü kibirlenerek O'nun âyetlerinden yüzçeviriyordunuz!' diye haykırdıkları sırada, sen o zalimlerin halini bir görsen!..”

En’âm, 6/144: “Ve deveden iki, sığırdan iki. De ki: İki erkeği mi, iki dişiyi mi, yoksa iki dişinin rahimlerinde bulunan yavruları mı haram kıldı? Yoksa Allah size bu yasaklamayı yaptığında siz orada hazır ve şahit mi idiniz? İlimsiz olarak insanları saptırmak için uydurduğu yalanı Allah'a mal edenden daha zalim kimse bulunabilir mi? Allah elbette o zalimler güruhunu muvaffak etmez, emellerine kavuşturmaz.”

En’âm, 6/157: “Yahut: 'Eğer bize de kitap indirilseydi, biz onlardan daha başarılı olurduk.' dememeniz içindir. İşte size de Rabbinizden açık bir delil, hidâyet ve rahmet geldi. Allah'ın âyetlerini yalan sayıp insanları ona yönelmekten alıkoyandan daha zalim kim olabilir? Âyetlerimizden yüzçevirerek engelleyenleri bu engellemeleri sebebiyle yaman bir azapla cezalandıracağız.”

A’râf, 7/37: “İftira ederek, Allah'ın söylemediği bir sözü O'na mal eden, yahut Allah'ın âyetlerini yalan sayan kimseden daha zalim biri olabilir mi? Kaderden nasipleri ne ise, onlara erişecektir. Nihayet elçilerimiz (ölüm melekleri) gelip canlarını alırken: 'Hani nerede o Allah'tan başka taptıklarınız?' dediklerinde 'Onlar bizden uzaklaşıp ortadan kayboldular.' derler. Böylece kâfir olduklarına dair kendi aleyhlerinde şahitlik ederler.”

Yûnus, 10/17: “Hem yalandan bir söz uydurup onu Allah'a mal eden veya Allah'ın âyetlerini yalan sayandan daha zalim kim olabilir? Gerçek şu ki mücrimler iflah olmazlar.”

Hûd, 11/18: “Uydurduğu bir yalanı Allah'a isnad edenden daha zalim kim olabilir? Onlar Rablerinin huzuruna getirilecek ve şahitler de: 'İşte Rableri hakkında yalan uyduranlar! İyi biliniz ki Allah'ın lâneti zalimlerin üzerinedir.' diyeceklerdir.”

Kehf, 18/15: "Şu bizim halkımız var ya işte onlar tuttular O'ndan başka tanrılar edindiler. Onların tanrı olduklarına dair açık delil getirmeleri gerekmez miydi? Uydurduğu yalanı Allah'a mal edenden daha zalim kim olabilir ki?"

Kehf, 18/57: “Rabbinin âyetleriyle öğüt verildiği hâlde, onlara sırtını dönen ve elleriyle işleyip irtikâb ettiği suçlarını unutan kimseden daha zalim kim olabilir? Biz onların kalplerine bunu anlamalarına engel olacak perdeler, kulaklarına da ağırlıklar koyduk. Sen onları hidâyete çağırsan da, artık onlar ebediyyen hidâyete gelemezler.”

Ankebût, 29/68: “Uydurduğu yalanı Allah'a isnad edenden veya kendisine gelen hakikati yalan sayandan daha zalim kim olabilir? Kâfirler için cehennemde yer mi yok!”

Secde, 32/22: “Rabbinin âyetleri ile kendisine nasihat edildiğinde sırtını dönüp uzaklaşan kimseden daha zalim kimse olur mu? Biz o suçlulardan elbette intikam alıp onları cezalandıracağız.”

Zümer, 39/32: "Uydurduğu yalanı Allah'a mâl eden, yahut yanına kadar gelen gerçeği yalan sayan kimseden daha zalim biri olabilir mi? Kâfirler için cehennemde yer mi yok?"

Ahkâf, 46/10: “De ki: Söyleyin bakalım: Eğer bu Kur'ân Allah tarafından geldiği hâlde siz reddetmişseniz, İsrailoğullarından da bir şahit, (tevhid, âhiret vb. iman esasları gibi Kur'ân'da bildirilen hakikatlerin) benzerine şahitlik edip iman ettiği hâlde, siz büyüklük taslayarak iman etmezseniz, sizden daha şaşkın, daha zalim kimse olabilir mi? Allah elbette böyle zalimleri hidâyet edip emellerine ulaştırmaz.”

 “Allah'a itaate dâvet edildiğinde, bunu kabul etmediği gibi, üstelik uydurduğu yalanı Allah'a mal eden, Allah adına yalan söyleyenden daha zalim kim olabilir? Allah böyle zalimleri hidâyet etmez, emellerine ulaştırmaz.”(Saff, 61/7)