Sahabelerden imsak girince uyanıp bir şeyler yiyen olmuş mu?

Soru Detayı
- Sahabelerden imsak girince uyanıp, güneşi görmemek için perdeyi çekerek bir şeyler yiyen olmuş mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün araştırmalarımıza rağmen, soruda yer alan bilgilere rastlayamadık.

En küçük bir sahabi en büyük bir veliden daha büyük olduğuna Ehl-i sünnet alimlerinin ittifakı vardır. Böyle bir makamda olan sahabenin, din ile alay edercesine bu tür yanlış tavırlara girdiğini, imsak girince uyanıp, güneşi görmemek için perdeyi çekerek bir şeyler yediğini düşünmek mümkün değildir.

Ancak sahur vaktini tayin eden ayetin indiği ilk zamanlarda, ayetin yorumu hakkında farklılık olmuştur. "Fecir" kavramı bazı alimler tarafından daha geniş bir zaman dilimi olarak değerlendirilmiştir. Nevevî, bu konuda bazı alimlere isnat edilen bazı rivayetlerin sahih olmadığını da belirtmiştir(bk. Nevevî, el-Mecmu, 6/305).

İslam alimlerinin cumhuruna göre, orucun başlangıç zamanı ile iftar zamanı bizim bugün bildiğimiz şekildedir.(bk. a.g.e).