Yurt dışındaki Müslümanların İslamiyeti tebliğ etme konusunda sorumlulukları nelerdir?

Soru Detayı
Almanya'da yaşadığım için kendimi sorumlu hissediyorum. Elimden geldiği kadar Hristiyanlara bir Müslümanın nasıl yaşadığını göstermeye çalışıyorum. Namaz kıldığımı kimseden saklamıyorum. Çoğu Hristiyan Hz. İsa'ya inandığımızı bile bilmiyorlar. Her fırsatta bunların konusu açıldığı zaman doğruları anlatıyorum. Acaba az mı yapıyorum? "Hristiyanların arasında yaşadın, kaç kişiyi Müslüman yaptın?" diye hesaba çekilir miyim sizce?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanların bir vazifesi de tebliğdir. Her müslüman bilgisi nisbetinde hak din olan islam'ı anlatmalıdır. Anlatacağı kişi bir papaz da olabilir, bir devlet başkanı veya bir işçi de olabilir. Bu konuda bir sınırlama yoktur.

Tebliğ vazifemizi yaparken, karşıdaki insanın bilgi seviyesini değerlendirip hazırlıklı bir şekilde gitmek gerekir. Eksik yönlerimizi tamalayacak kişileri de yanımıza alarak gitmemiz daha isabetli olur. Çünkü insan her konuda bilgi sahibi olmayabilir.

Şunu da unutmamalıyız ki bzim vazifemiz sadece tebliğdir. Bir insanı hidayete getirecek olan Allah'tır. Biz kendi vazifemizi yapacağız. Karşıdaki kişi imana gelse de gelmese de biz vazifemizi yapmış sayılırız.