Kız çocuklarının boya sürünmesi, makyaj yapması caiz midir? Anne baba bunlara izin verebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocukları küçük yaştayken ibadetlere hazırlamak ve onları günahlardan sakınmaları için bilgilendirmek gerekir. Ayrıca çocuklar, çocukken yapılan ibadetlerin sevabını alacakları gibi, günahları terk etmelerinin de mükafatını göreceklerdir.

Çocuklarını günaha alıştıran ya da izin veren anne babalar, bu günahlardan sorumlu olurlar. Çocuklar bu kötü alışkanlıklarını büyüyünce devam ettirirlerse işledikleri her günah aynı zamanda anne babalarına da yazılır.

Çocuğun anne babası üzerindeki haklarından biri de dini eğitimini alması ve anne babanın helal ve haramları çocuğuna öğretmesidir. Anne baba evlatlarının yaptığı ibadetlerden hissedar oldukları gibi, onlara doğruyu göstermedikleri takdirde işledikleri günahlardan da sorumlu olurlar. Öyle ise anne ve babalar çocukların dini eğitimi konusuna dikkat etmeleri gerekir.

Akıl baliğ olan her erkek ve kadın farzları yapmakla ve haramları terk etmekle sorumludur. Buna göre akıl baliğ olmuş ya da olmamış ise on beş yaşına girmiş her kız çocuğu işlediği her günahtan sorumludur. Bu nedenle boya sürerek kendilerine nikah düşen erkeklere bu süslerini göstermeleri, el ve yüz dışındaki yerlerini açmaları, erkeklere dokunmaları ve onlarla başbaşa kalmaları dinen helal değildir.