Şeytan azabının arttığını bildiği halde, neden hâlâ insanları yoldan çıkarıyor?

Soru Detayı
"Sebep olan işleyen gibidir?" hadis-i şerifine göre, insanların seytan vesvesesine uyarak işledikleri günahların bir katı da şeytana yazılıyor ve böylece onun azabı attıkça artıyor. Bir varlık, hele Allah'ın azabının şiddetini biliyorsa, neden azabının her an kat kat artmasını sağlasın ki? Bunda bir çeliski yok mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Şeytan beş şey yüzünden ebedi kaybedenlerden oldu:

1. Günahını kabul etmediği için,

2. Pişmanlık duymadığı için,

3. Kendini isyan ettiren nefs-i emmaresini kınamadığı için,

4. Tövbeye yanaşmadığı için,

5. Rahmeti İlahiden umudunu kestiği için.”( İbn-i Hacer, Münebbihat, 73.)

Bazı insanlar, Allah'ın azabını bildikleri halde günaha düşmekte ve hayatı boyunca da buna devam edebilmektedir. Bu açıdan bir şeyin kötü ve zararlı olduğunu bilmek, onun mutlaka terk edileceği anlamına gelmez.

Ancak özellikle müminler hatasını anlayıp tövbe istiğfarda bulunmaktadırlar. Şeytan ise kibirinden dolayı buna yanaşmamıştır. Bu yüzden bir müminin, işlediği günahı kabul etmesi; yaptığı hata ve günahlardan ötürü pişmanlık duyması; nefsini hesaba çekip onu kınaması, sık sık tövbe-istiğfar etmesi ve rahmet-i İlahi'den hiçbir zaman ümit kesmemesi gerekmektedir.