Tebliğ metodu nasıl olmalıdır; nelere dikkat etmek gerekir?

Soru Detayı

- Kilisiye bir papazla İslam hakkında konuşmak için karar verdik, yani onu inşallah Müslüman yapmaya gitmek istiyoruz. Yalnız gitmeden size sorayım dedim, bu yaptığımız caiz mi?
 - Bir papaza İslamı anlatmak için kiliseye gidelim mi yoksa gitmeyelim mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanların bir vazifesi de tebliğdir. Her Müslüman bilgisi nisbetinde hak din olan İslamı anlatmalıdır. Anlatacağı kişi bir papaz da olabilir, bir devlet başkanı veya bir işçi de olabilir. Bu konuda bir sınırlama yoktur.

Tebliğ vazifemizi yaparken, karşıdaki insanın bilgi seviyesini değerlendirip, hazırlıklı ve bir şekilde gitmek gerekir. Eksik yönlerimizi tamalayacak kişileri de yanımıza alarak gitmemiz daha isabetli olur. Çünkü insan her konuda bilgi sahibi olmayabilir.

Şunu da unutmamalıyız ki, bizim vazifemiz sadece tebliğdir. Bir insanı hidayete getirecek olan Allah'tır. Biz kendi vazifemizi yapacağız. Karşıdaki kişi imana gelse de gelmese de biz vazifemizi yapmış sayılırız.